Turmet, 1992 yılında kurulmuş olup, endüstriyel hammadde sağlamak amacıyla Eskişehir’de Mahmudiye ilçesindeki fabrikasıyla faaliyete başlamıştır. 65 kişilik deneyimli teknik ve idari personeli ile 15.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 50.000 m² alan içerisinde üretim faaliyetini sürdürmektedir.

2003 yılına kadar kırma, eleme, öğütme işlemleriyle sektörde önde gelen bir çok üreticinin hammadde tedarikçisi konumunda olan Turmet, 2003 yılından sonra mikronize ürünlerle de hizmet verebilmek için son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla kapasitesini ve ürün çeşitliliğini arttırarak mikronize alanda da (1µ, 3µ, 5µ ve üzeri) kalsit ve dolomit üretmektedir.

Turmet, kalsit(CaCO3) ve dolomit (MgCaCO3)2 ocaklarında yüksek beyazlığa sahip rezervlerini işlemektedir.

Turmet, doğal renkli granül ürünleri ise kendi ocaklarımızdan ve zengin, saf cevherlere sahip ocaklardan temin edilmektedir.

Ürünlerimiz sırası ile konkasörler ve sekonder kırma, eleme aşamalarından geçerek talep edilen tane aralıklarında hazırlanır. Ürünlerimizin mikronize öğütülmesi ise İspanyol teknolojisine sahip bilyalı değirmenlerde öğütme ve separatörlerde sınıflandırma, aşamalarından geçerek, müşterilerimiz tarafından talep edilen ambalajlarla sevk edilir. Üretimimizin her aşamasında kalite kontrol birimimiz tarafından hassas bir şekilde analizler yapılıp, ürün kalitesi kontrol altında tutulmaktadır.

Hazırlanan bu ürünlerin tane dağılım ve kimyasal analizleri periyodik olarak TÜBİTAK’a bağlı Seramik Araştırma Merkezi’nde yaptırılarak belgelendirilir.

Turmet, satışlar bazında %60 ihracat, %40 yurtiçi olarak çalışmaktadır. 27 yıllık tecrübeyle, bugün dünyanın 18 farklı ülkesine ihracat yaparak hem Türkiye ekonomisine, hem de sektöre değer katmaktadır.