Dolomite
DOLOMİT NEDİR?

Kimyasal bileşimi CaMg(CO3)2 olan kalsiyum magnezyum karbonat mineralidir.Özgül ağırlığı 2,8 g/cm³ ve sertliği 3,5-4 arasındadır.

Dolomit minerallerinin oluşturduğu kayaçlara Dolotaşı adı da verilmektedir. Bu kayaçların oluşumu dolomitlerin doğrudan kimyasal bir çökelme ile değil kireç taşlarının magnezyum bakımından zengin suların etkisi altında oluştuğu bilinmektedir.

Dolomit, başta demir-çelik sanayi olmak üzere cam, seramik, boya, ısı-izolasyon, yapı kimyasalları, tarımda toprak ıslahı gibi çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

TurDol
TURMET DOLOMİT

Yüksek Mg oranına sahip dolomit ocaklarımızdan temin ettiğimiz hammaddeler özenle seçilerek, yüksek teknolojiye sahip makine parkımızda işlenmektedir. Hem mikronize, hem de granül tesislerimizde üretim, her aşamada tecrübeli ekibimiz tarafından yürütülmektedir.Sektörde kullanılan tüm boyutlardaki dolomiti üretmekle beraber, talep edilen herhangi bir elek aralığındaki ürünü de üretebilmekteyiz.

Dolomit, kalsite oranla daha sert bir mineral olma sebebiyle kullanıldığı alanda mukavemeti arttırmakla beraber, su emmesi daha düşük olduğu için özellikle yapı kimyasalları ve boya sektöründe çatlama riskini ortadan kaldırmaktadır.

Kullanım Alanları

sektörler